O odkrywaniu kanoników Grobu Bożego ze szpitala św. Jana w Gnieźnie, dr hab. Anna Jabłońska prof.UJK

Nie ma historii bez ludzi. To człowiek jest najważniejszy, dlatego należy poznać lepiej ludzi, aby zrozumieć przeszłość. To ludzie stanowią kościec historii. Poznawanie historii kanoników było żmudne, badania obejmowały trzy wieki (od XVI do XVIII). Polegały głównie na penetrowaniu zbiorów archiwum archidiecezjalnego w Gnieźnie, przeglądaniu tysięcy stron ksiąg i wyszukiwaniu na kolejnych stronach informacji o kanonikach, prepozytach… Ksiąg pisanych po łacinie… mających niekiedy rozmiary przewyższające wielkość biurka… o tym że każda strona mogła być pisana innym charakterem pisma… czasami były to tylko brudnopisy… Poszukiwanie danych do rekonstrukcji dziejów wspólnoty kanoników trwało aż osiem lat… Polecamy

Podobne wpisy